Mikroregión Medzihorie - RADOBICA

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Mikroregión Medzihorie

OBEC RADOBICA

O mikroregióne

OBČIANSKE ZDRUŽENIE MEDZIHORIE
Radobica - Cerová 219
972 48, Horná Ves

Tel.:    +420 546 429 048

Fax:     +420 546 429 048
E-mail: obechornaves@atlas.sk

Web:     www.medzihorie.skŠtatutárny zástupca:
Jozef Hrotek

HISTÓRIA A SÚČASNOSŤ
Určite Vás prekvapí, že sa neďaleko Bojníc rozprestiera mikroregión bohatý na prírodné a kultúrne krásy. Neváhajte a objavujte tunajšie zajímané pamiatky, upravené obce, lesy s potôčikmi i pokojné miesta s krásnymi výhľadmi do kraja.

Mikroregión Medzihorie vznikol dňa 4.9. 1998 ako zväzok obcí Horná Ves, Oslany, Radobica, Veľké pole a Veľké Uherce. Územie mikroregiónu je vymedzené hranicami katastrálnych území jednotlivých obcí. Nachádza sa na rozhraní Trenčianskeho a Banskobystrického kraja, na rozhraní okresu Prievidza (obce Horná Ves, Oslany, Radobica), Partizánske (Veľké Uherce) a Žarnovica (Veľké pole). Hranica mikroregiónu prechádza hrebeňmi pohoria Tríbeč a Vtáčnik, územím rozhrania dolnej Nitry a Hornonitrianskej kotliny. Najvyšší vrch je Buchlov v pohorí Vtáčnik s nadmorskou výškou 1040,5 m n. m. Územie nášho mikroregiónu sa nachádza vo veľkoplošnom chránenom území – Chránená krajinná oblasť (CHKO) Ponitrie. V území CHKO Ponitrie leží aj PR Dobrotínske skaly, ktoré, tvoria dominantu na území nášho mikroregiónu a sú vyhľadávanou turistickou atrakciou. Súčasťou PR je Dobrolínska jaskyňa hlboká 26 m, ktorá je zaujímavá výskytom vzácnych bezstavovcov. A za zmienku stojí aj chránená vápencová Veľkopoľská jaskyňa, ktorá sa nachádza vo Veľkom poli..

Bohatou históriu obcí môžete objavovať prostredníctvom kostolov a krížov, pripomínajúcich udalosti tragické ale i radostné. Návštevníkov poteší sieť značených peších i cyklistických trás. V máji v roku 2002 bol vytvorený Cyklookruh Medzihorie v celkovej dĺžke 44km. Miestne lesy lákajú každoročne veľký počet hubárov a turistov z rôznych kútov Slovenska a zahraničia. Pokiaľ zatúži turista po iných formách relaxu je možné využiť viaceré možnosti jazdenia na koňoch a iných športových vyžitiach.

 
webmaster@radobica.sk

Aktualizované

TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky