Deň matiek 2012/2013 - RADOBICA

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Deň matiek 2012/2013

KULTÚRA > Obecné podujatia > Oslavy dňa matiek

12.5.2013
Deň matiek 2013
V každodennom zhone, plnom povinností si veľakrát neuvedomujeme, ako sa striedajú dni so sviatkami, ale je jeden na ktorý by sme nemali nikdy zabudnúť a tým je deň našich najbližších a najdrahších bytostí, deň Matiek. Toto slovo zaznie z úst malého dieťaťa často, ako prvé.
Toto slovo dáva zmysel už aj malému dieťaťu aj keď mu ešte úplne jasné iná slová nie sú. Mama znamená istotu, lásku a porozumenie. Už vtedy je matka s ďieťaťom v harmónii, keď sa ešte ani nenarodilo a preto si uctime svoje mamy v tento dôležitý deň, ktorý je venovaný len im.
Každé dieťa chce svojej mame vyčarovať úsmev na tvár, tie najmenšie vlastnoručným darčekom, niektoré obľúbenými kvetmi, ktoré potešia ich mamu.


  

Foto : PETER FRANC

Pri príležitosti tohto sviatku pripravil Obecný úrad v Radobici pre všetky ženy – matky – milú slávnosť - posedenie v miestnom kultúrnom dome.Žiaci MŠ, ZŠ a hudobná skupina KMOTRÍKOVCI - KLASY a BUKOVINKA uvili krásnu kyticu pre mamičky pásmom piesní a básní .

FOTOGALÉRIA


______________________________________________________________________________________________________________________
13.5.2012
Deň matiek 2012

  

Foto : PETER FRANC

Pri príležitosti tohto sviatku pripravil Obecný úrad v Radobici pre všetky ženy – matky – milú slávnosť - posedenie v miestnom kultúrnom dome.Žiaci MŠ, ZŠ a hudobná skupina BUKOVINKA uvili krásnu kyticu pre mamičky pásmom piesní, básní a moderným tancom.

FOTOGALÉRIA


________________________________________________________________________________________
História tohto dňa siaha až späť k antike. V starovekom Grécku oslavovali ženy, ako osoby ktoré boli darcom života, už pred našim letopočtom. Oslavy trvali niekedy až tri dni, najčastejšie od 15. – 18.marca. V novodobom pomýšľaní sa Deň Matiek dostal do povedomia až začiatkom 20. storočia a to vďaka Anne Marie Jarvisovej. Po smrti svojej matky začala s kampaňou, aby dosiahla vyhlásenie dňa venovaného matkám. Po uplynutí dvoch rokov sa už tento sviatok oslavoval v 45 štátoch Spojených štátoch Amerických. Táto iniciatíva vyústila do oficiálneho vyhlásenia druhej májovej nedele za Deň matiek. Tento dátum prijali aj všetky krajiny sveta. V Česko Slovensku sa deň matiek začal oslavovať v roku 1923 a to zásluhou dcéry prezidenta Masaryka, Alici. Potom boli oslavy dňa Matiek zrušené na nejaký čas a znova obnovené len po roku nežnej revolúcie a odvtedy sa tento sviatok oslavuje každú druhú májovú nedeľu.

 
webmaster@radobica.sk

Aktualizované

TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky